Światowy dzień lasu 21 marca – dbajmy o środowisko 🌳

🌳Dzisiaj przypada Dzień Lasów, jedno z najważniejszych świąt dla naszej Ziemi, a przede wszystkim dla nas – ludzi. Lasy są niezwykle istotne dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego, ale także dla klimatu na naszej planecie. To w lasach absorbowana jest ogromna ilość CO2, jednego z głównych gazów powodujących zmiany klimatu.

Ty możesz pomóc w ochronie klimatu poprzez przyspieszenie procesu naturalnej absorpcji CO2 poprzez posadzenie drzewa. Przesyłając darowiznę na naszą organizację onoSemina.org, przyczynisz się do posadzenia drzewa, co przyspieszy usuwanie CO2 z atmosfery. To proste działanie, ale ma ogromne znaczenie dla przyszłości naszej planety.

🌲Dziś, także niektóre gminy w Polsce organizują coś szczególnego, po raz kolejny Nadleśnictwo Płońsk włącza się do obchodów dnia lasu – rozdawane są sadzonki drzew, które występują w polskich lasach, by zasadzić je na własnym gruncie.

Dlatego zachęcamy Cię, aby z okazji Dnia Lasów, podjąć działania na rzecz ochrony lasów i klimatu. Przekaż darowiznę na naszą organizację i pomóż nam posadzić drzewo. Razem możemy wpłynąć na przyszłość naszej Ziemi.

➡️Przekaz darowiznę – link ; https://onosemina.wordpress.com/przekaz-darowizne/

Posadź Drzewo z naszym Stowarzyszeniem Oaz Natury!
Paypal – link: https://www.paypal.me/posadzdrzewo

Z szacunkiem,

Maria Bucardi Prezydent onoSemina.org

Wspierając OnoSeminia.org, masz wpływ na przyszłość planety.

Zastanawiałeś się kiedyś, jak dużo drzew ginie każdego dnia na całym świecie? To ogromna liczba – każdego dnia wycinanych jest setki tysięcy drzew. Niestety, drzewa są niezbędne dla naszego środowiska naturalnego i ich masowe wycinanie ma poważne konsekwencje dla naszej planety.

Nasze lasy są kluczowe dla utrzymania równowagi ekologicznej i klimatu. Nie tylko zapewniają dom dla dzikich zwierząt i są źródłem żywności, ale również wpływają na jakość powietrza i klimatu.

Niestety, na całym świecie lasy są niszczone przez przemysł drzewny, wypalanie lasów na cele rolnicze i hodowlane, a także na skutek zmian klimatu.

Nasza planeta już odczuwa skutki takiego postępowania – wzrost poziomu wód, zmiany klimatu i erozja gleb to tylko niektóre z problemów, z którymi musimy się mierzyć. Dlatego też, musimy działać, by przeciwdziałać dalszemu niszczeniu naszych lasów i środowiska naturalnego.

Działając w ramach organizacji OnoSeminia.org, masz szansę wesprzeć walkę o ochronę naszych lasów i klimatu.

Twoja darowizna pomoże nam w naszej pracy, dzięki której będziemy mogli tworzyć, utrzymywać i chronić lasy z bogatą fauną i florą.

Pamiętaj, każde drzewo ma ogromne znaczenie dla naszej planety i klimatu. Zasadzenie drzewa to nie tylko symboliczne działanie, ale realny wkład w ochronę środowiska. Nie zwlekaj, zacznij działać już dziś i wesprzyj naszą organizację, aby razem chronić naszą planetę i przyszłość naszych dzieci.

Czy wydaje Ci się, że nie masz w tej sprawie żadnego wpływu? Czy może czujesz, że Twoje działania nie mają znaczenia? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie rozwiązanie!

OnoSeminia.org to organizacja pożytku publicznego, która działa na rzecz ochrony przyrody i zmniejszenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne. Wspierając nas, możesz mieć wpływ na przyszłość naszej planety i uczestniczyć w procesie ochrony przyrody.

Nasza organizacja powstała z myślą o łatwym i bezpiecznym sposobie sadzenia drzew, a jednocześnie dbając o to, aby lasy były naturalne i bogate w różnorodność fauny i flory.

Dzięki naszej pracy, masz możliwość zasadzenia drzew, które staną się częścią lasu, który będziemy utrzymywać i chronić. Twoja darowizna pomoże nam utrzymać te lasy w jak najlepszym stanie, aby dzikie zwierzęta miały bezpieczne siedliska, a Ty miała(-eś) możliwość cieszyć się pięknem przyrody.

Wiesz, że każde zasadzone drzewo ma ogromne znaczenie dla środowiska naturalnego i klimatu?

Drzewa wchłaniają dwutlenek węgla i emitują tlen, który jest niezbędny do życia na Ziemi. Ponadto, lasy są domem dla dzikich zwierząt i stanowią jedną z najważniejszych ochron przeciwpowodziowych.

Dlatego też, chcemy Cię zachęcić, abyś zrobił coś dobrego dla naszej planety i zaczął działać już teraz.

Twoja darowizna na rzecz organizacji OnoSeminia.org pomoże nam w naszej pracy i będzie miała bezpośredni wpływ na ochronę środowiska naturalnego. Zrób coś dobrego dla naszej planety i wesprzyj nas już dziś!

Przekaz darowiznę

Posadź Drzewo z naszym Stowarzyszeniem Oaz Natury

onoSemina.org

Darowizny tylko w złotych z polskich banków

właściciel konta: Verein onoSemina

numer konta: 25 1020 1026 3741 0000 0002 9617

adres: Avenue Louise 54, Room S52 Brussels 1050 Belgium

Darowizny na konto w wybranej walucie

Właściciel konta: Verein onoSemina

tytuł wpłaty: darowizna

IBAN BE69 9670 5218 7578

SWIFT/BIC TRWIBEB1XXX

adres, który należy wpisać w banku, jeśli wymagany:

TransferWise Europe SA Avenue Marnix 13-17 Brussels 1000 Belgium

PayPal

link: https://www.paypal.me/posadzdrzewo

Maria Bucardi onoSemina, plant, trees, protect environment, help planet, ecology

Poznaj Marię Bucardi – kobietę, która od lat angażuje się w pomoc dla Ziemi.

Jestem twórcą Magicznej Oazy w Portugalii, która powstała na terenie po pożarze lasu i dziś jest lasem tropikalnym, zasadziłam już kilkaset tysięcy drzew i krzewów. Co miesiąc od wielu lat organizuje medytacje dla Matki Ziemi, aby zmienić świadomość ludzi. Jestem autorką wielu książek i artykułów, a także prowadzę wykłady, podczas których szerzę miłość do Ziemi.

Moje książki wydawane są w formie e-booków, aby oszczędzać papier i drzewa, natomiast powieść „Trylogia“ https://bucardimaria.com/produkt/trylogia-ksiazka-drukowana-edycja-limitowana/ i karty Kamienie Mocy https://mariabucardi.pl/pl/p/Nowe-wydanie-Limitowane.-Karty-Kamienie-Mocy-Marii-Bucardi-druk-najwyzszej-jakosci-110-sztuk-z-pieknymi-zdjeciami-i-przeslaniami%2C-ktore-pomoga-Ci-na-Twojej-drodze-rozwoju-i-w-zyciu-codziennym.-Otworz-drzwi-do-swojej-podswiadomosci-i-madrosci/1438 , oraz Kalendarz 2023 https://www.katerajba.com/shop/p/kalendarz

których jestem autorką, cały zysk z ich sprzedaży jest przeznaczony na działania stowarzyszenia OnoSemina! Jestem założycielką organizacji pożytku publicznego onoSemina.org z siedzibą w Szwajcarii, która powstała, aby ułatwić sadzenie drzew na bezpiecznych terenach. Dołącz do mnie i wspólnie wprowadźmy pozytywne zmiany na naszej planecie!

Z Miłością Twoja Maria Bucardi

Kup kalendarz 2023🗓️ – Wesprzyj naszą organizację!

Przed nadejściem Nowego Roku zachęcamy do nabycia kalendarza….

i to nie byle jakiego. 

Edycja limitowana! Kupując ten produkt pomagasz Onosemina.org!

Drzewa nigdy nie były tak ważne dla naszej przyszłości. Od walki ze zmianami klimatycznymi po zrównoważoną przyrodę, są one kluczowym rozwiązaniem dla drastycznych wyzwań, przed którymi stoimy wszyscy. 

Od początku XX wieku światowe lasy straciły około 20% powierzchni. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa każdego roku traci się około 7,3 miliona hektarów (18 milionów akrów) lasów, a mniej więcej połowa lasów tropikalnych na Ziemi została już wycięta.

Sadzenie miliardów drzew na całym świecie jest jednym z największych i najtańszych sposobów usuwania CO2 z atmosfery w celu rozwiązania kryzysu klimatycznego. Lasy działają nie tylko jako pochłaniacze dwutlenku węgla, ale także zapewniają ważne siedliska dla zwierząt i usługi ekologiczne dla ludzi, takie jak oczyszczanie powietrza, którym oddychamy i regulacja lokalnych temperatur.

Odpowiedzialne programy ponownego zalesiania mogą ustabilizować grunty przed erozją lub klęskami żywiołowymi, poprawić stan gleby i zasilanie wód gruntowych, promować rodzimą i endemiczną faunę oraz zapewnić rozwój gospodarczy pobliskim społecznościom. Ponowne zalesianie jest jednym z najważniejszych i najbardziej dostępnych sposobów, w jakie ludzie mogą przyczynić się do rozwiązania problemów związanych ze zmianami klimatycznymi.

Całkowity dochód ze sprzedaży kalendarza zasili konto ONOSEMINA, aby organizacja mogła kontynuować i rozszerzać swoje działania. 

Kalendarz stworzony przez dwie Artystki!

Obdaruj siebie lub Twoich bliskich i wypełnij przestrzeń Magią Barw i ich mądrością!

Spraw pod choinkę. 🎁 I pomagaj!

DARMOWA PRZESYŁKA!

Zakup kalendarz na nowy rok 2023 i ułatw sobie co dzienne funkcjonowanie. 

https://www.katerajba.com/giftshop/p/kalendarz

 Dlaczego warto sadzić drzewa? 🌳

Sadzenie drzew niesie ze sobą  wiele korzyści. Drzewa wnoszą do życia spokój, łączą Cię z naturą, uspokajają, tłumią hałas i produkują tlen.
 Jeśli myślisz o sadzeniu drzewa w swoim ogrodzie, na terenie swojej działki, bądź w lesie to wspaniale. 

Jeśli chcesz żeby zajęło się tym stowarzyszenie Onosemina.org - z przyjemnością to zrobimy! 

Ograniczenie zmian klimatycznych
Człowiek produkuje nadmiar dwutlenku węgla w atmosferze. Szkodliwy CO2 przyczynia się do zmiany klimatu z którym musi poradzić sobie Ziemia.
To właśnie drzewa pomagają z nim walczyć. Pochłaniają CO2, usuwając go z powietrza i uwalniając tlen.  
Czy wiesz o tym, że jedno drzewo jest w stanie wyprodukować tlen dla czterech dorosłych osób?

Oczyszczanie powietrza
Czy będąc w lesie czujesz, że powietrze którym oddychasz jest naprawdę czyste?
Zgadza się, drzewa oczyszczają powietrze. Absorbują gazy zanieczyszczające, tj.: tlenki azotu, ozon, dwutlenek siarki.
Drzewa również działają jak filtr, pochłaniają nieprzyjemne zapachy poprzez „uwięzienie” ich w liściach.
Pomyśl o Ziemi! Posadź drzewo!

https://onosemina.wordpress.com/przekaz-darowizne/

To tylko niektóre z ważnych rzeczy, jakie możesz zrobić dla Matki Ziemi. Jednak małymi kroczkami do przodu i nasza przyszłość może być lepsza!

Jesteś firmą? Zostań naszym partnerem i pochwal się swoim etycznym podejściem.

Możesz tak jak wiele nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska firm zachęcać swoich klientów “za każde zamówienie przekazujemy % na sadzenie drzew“ i podać link do nas.

To jest firma na medal🥇

onoSemina.org posadz drzewo

Pobierz katalog i zainspiruj innych – https://drive.google.com/file/d/1RAEzuydxvNvoaAakR1pcEAzbU1Irs6d4/view?fbclid=IwAR1KHPuH6t9RiD88A5HCScVlhm7uduDyZwkvvPuYMqQwJ2helJu5jLwU-qU

Jaki jest wpływ produktów menstruacyjnych na środowisko?

Miesiączka to jedna z najbardziej naturalnych i zdrowych procesów życiowych części życia. W rzeczywistości w wielu kulturach często bardzo uroczyście i wzniośle obchodzony jest pierwszy okres, czyli wejście w czas płodności młodej kobiety. Jednak tabu menstruacyjne i zawstydzanie miesiączkowe mają ogromny wpływ na produkty, których używamy i jak się z nich pozbywamy. W rezultacie mogą wpływać na nasze zdrowie i trafiać na wysypiska śmieci, na plaże lub zanieczyszczać nasze oceany przez dziesięciolecia.

Przeciętna kobieta będzie miała ponad 480 okresów od około 12 roku życia do średnio pomiędzy 40 a 58 rokiem życia. Biorąc pod uwagę, że każda miesiączka trwa od 2 do 7 dni, 24 godziny na dobę, to dużo zużytych podpasek lub tamponów!

Na całym świecie rocznie używa się ponad 12 miliardów jednorazowych produktów menstruacyjnych, które trafiają na wysypiska śmieci!

Produkowane masowo produkty menstruacyjne są jednorazowego użytku i  zawierają tworzywa sztuczne i inne nieulegające biodegradacji materiały  , które są szkodliwe dla środowiska.

Tampony rozkładają się w środowisku morskim nawet do 20 lat i mogą powodować komplikacje zdrowotne lub śmierć po spożyciu przez zwierzęta.

Tworzywa sztuczne stosowane w aplikatorach tamponów wykonane są z polietylenu o niskiej gęstości (LDPE), szkodliwego dla środowiska zanieczyszczenia wymagającego energochłonnego przetwarzania. Emisje paliw kopalnych z produkcji tworzyw sztucznych są najbardziej szkodliwe dla środowiska i chociaż aplikatory są wykonane z materiałów nadających się do recyklingu, nie są akceptowane, ponieważ są uważane za odpady medyczne. 

Kiedy chemikalia stosowane w tamponach, takich jak dioksyny, chlor i sztuczny jedwab, substancje, które absolutnie nie są obojętne dla naszego zdrowia i mogą przyczynić się do infekcji, chorób, a nawet kłopotów z zajściem w ciążę.

Chemiczna bomba zawarta w tamponach przyczynia się także do nasilenia bólów menstruacyjnych

Kobiety, które zmieniły tradycyjne tampony na ich organiczne odpowiedniki czy też kubeczki menstruacyjne, potwierdzają, że dzięki tej zmianie mogły odstawić tabletki przeciwbólowe (lub znacznie zmniejszyć ich dawki).

Podpaski są wykonane w 90% z plastiku, a tampony w co najmniej 6% z plastiku 1 . Ta wielkoskalowa produkcja plastiku uwalnia ogromne ilości gazów cieplarnianych, które powodują zanieczyszczenie powietrza i globalne ocieplenie .

 A co najgorsze substancje zawarte w tamponach czy podpaskach trafiają na wysypiska śmieci, są również wchłaniane przez ziemię i uwalniane jako zanieczyszczenia do wód gruntowych i powietrza.

Ponadto niewłaściwa utylizacja produktów menstruacyjnych (np. owijanie ich w plastikowe torby) zapełnia wysypiska śmieci i zajmuje lata, aby ulegać biodegradacji.

Niektóre produkty menstruacyjne są również spłukiwane w toalecie, co może oznaczać, że jednorazowe podpaski i tampony mogą trafić do naszych mórz i zostać wyrzucone na plaże . Ma to szkodliwy wpływ na ludzi, dziką przyrodę i nasze siedliska.

Ostatnio wzrosła popularność produktów wielokrotnego użytku, takich jak kubeczki menstruacyjne, podpaski wielokrotnego użytku i wchłanialna bielizna, ze względu na ich możliwość wielokrotnego użytku, co powoduje mniejszą ogólną ilość odpadów, mniejszą ilość używanych chemikaliów i jest tańsza. Porównując wpływ na środowisko różnych produktów menstruacyjnych, produkty wielokrotnego użytku, zwłaszcza kubeczki menstruacyjne, mają najmniejszy wpływ na środowisko ze względu na ich trwałość

Kubeczki menstruacyjne

Kubeczki menstruacyjne są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale mogą również zaoszczędzić pieniądze. Tak, istnieje koszt początkowy, który dla wielu może być barierą – ale oszczędności w ciągu 10 lat są znaczne!

Silikon, z którego wykonana jest większość miseczek menstruacyjnych, pochodzi z krzemionki, rodzaju piasku, który po degradacji wraca do swojego pierwotnego stanu i jest powszechnie występującym materiałem na ziemi, który nie jest niebezpieczny dla środowiska .

Kubeczek umieszcza się w pochwie podczas miesiączki, wówczas krew i wydzieliny menstruacyjne zbierają się w środku zbiorniczka. Kubeczek można nosić od sześciu do dwunastu godzin, w zależności od intensywności krwawienia. Po tym czasie należy wyjąć kubeczek, opróżnić jego zawartość oraz przepłukać pojemniczek ciepłą wodą z mydłem.

 Martwisz się jak dobrać odpowiedni kubeczek dla siebie?

Aby uzyskać szczegółowy przewodnik wejdź tutaj : https://www.drogeria-ekologiczna.pl/162_kubeczek-menstruacyjny-jak-wybrac-wlasciwy.html

Koszt najtańszych kubeczków (zestaw 2 sztuk) to koszt ok 40zł.

Gdzie koszt zakupu jednego opakowania tamponów to ceny w granicach 10 zł.

Więc w przybliżeniu oszczędzamy 80 zł w ciągu roku po zakupie kubeczka.

Czyli w ciągu kolejnych 5 lat przy możemy zaoszczędzić aż 600 zł!

Nie tylko zyskamy na tym my, a przede wszystkim nasza Matka Ziemia!

A przecież można byłoby przeznaczyć, te fundusze na wspracie organizacji OnoSemina.org,  która powstała, aby chronić i wspierać naszą planetę.

onoSemina.org posadz drzewo

Podpaski wielorazowe

Podpaski wielokrotnego użytku są zwykle wykonane z naturalnych, miękkich materiałów, takich jak polar bawełniany. Są chłonne i wygodne. W przeciwieństwie do tego, jednorazowe wkładki często wykorzystują materiały syntetyczne i chociaż mogą wydawać się korzystne, są w zasadzie tylko chwytem marketingowym.

Kobiety o wrażliwej skórze mogą już wiedzieć, jak niewygodne mogą być jednorazowe podpaski, ale co niezwykłe, te syntetyczne materiały nie tylko wywołują podrażnienia, ale także zawierają szkodliwe chemikalia, w tym rakotwórcze chemikalia.

Podpaski wielokrotnego użytku są wygodne, ponieważ są zawsze pod Twoją kontrolą.

Kupujesz je,wykorzystujesz ponownie i wymieniasz, kiedy zajdzie taka potrzeba. Zwykle trwają od 5 do 10 lat, więc nie będziesz musiał chodzić do sklepu, aby kupować częściej.

W rzeczywistości, kiedy już zaopatrzysz się w kilka różnych rodzajów podpasek wielokrotnego użytku (np. o lekkim, średnim i obfitym krwawieniu), nie będziesz musiał myśleć o kupowaniu kolejnych przez bardzo długi czas.

Są również ciche, ponieważ nie są zapakowane w plastik, są lekkie, a ponieważ nie musisz ich wyrzucać, nie musisz się martwić o znalezienie odpowiednich pojemników do ich wyrzucenia.

Zamiast tego po prostu zapieczętuj je bezpiecznie w bezpiecznej plastikowej wkładce i gotowe. Jest to bardzo wygodne również podczas podróży.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że podpaski wielokrotnego użytku nie rozpadają się jak podpaski jednorazowe, np. po zamoczeniu. Oznacza to, że możesz je nosić podczas pływania, podczas ulewnego deszczu, podczas wędrówek, biwakowania itp.

Wiele kobiet sceptycznie podchodzi do czystości produktów wielokrotnego użytku. Ogólnie rzecz biorąc, uważamy, że krew menstruacyjna jest nieco brudna lub paskudna i uważamy, że raz zabrudzone produkty należy wyrzucić.

Co więcej, nie ma absolutnie nic złego w czyszczeniu podpasek wielokrotnego użytku i nie ma dowodów sugerujących, że są one w jakikolwiek sposób „nieczyste”. Są co najmniej tak czyste jak podpaski jednorazowe, które same w sobie nie mają 100% higieny.

Podążając za wygodą, wkładki menstruacyjne wielokrotnego użytku są również bezpieczne w użyciu, ponieważ są naturalne.

Pozytywny wpływ przejścia na podpaski wielokrotnego użytku jest natychmiastowy, ale przez całe życie unikniesz wyrzucania tysięcy podpasek na wysypisko śmieci.

Koszt jest duży – podpaski wielokrotnego użytku są na dłuższą metę znacznie, znacznie tańsze. – https://www.drogeria-ekologiczna.pl/99-podpaski-wielorazowe

Oczywiście produkty wielokrotnego użytku nie są odpowiednie dla wszystkich – Niektóre panie jednak będą preferować tampony i jednorazowe podpaski – i tam właśnie wchodzą w grę opcje organiczne i bez plastiku. Nie mają plastiku, nie są wybielane, nie mają brzydkich zapachów i są biodegradowalne.

Organiczne tampony i podpaski wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna lub bambus , często można kompostować w miejskich kompostowniach, a aplikatory kartonowe można poddać recyklingowi.

CO WYBIERASZ – PLANETA CZY PLASTIK?

Rzeczy, które możesz zrobić, aby stać się częścią rozwiązania :

1. Wypróbuj kubeczki menstruacyjne lub produkty wielokrotnego użytku.

2. Wybierz tampony bez aplikatorów  wykonane z naturalnych włókien lub biodegradowalne podpaski.

Wypróbuj #OkresbezPlastiku

https://onosemina.wordpress.com/przekaz-darowizne/

To tylko niektóre z ważnych rzeczy, jakie możesz zrobić dla Matki Ziemi. Jednak małymi kroczkami do przodu i nasza przyszłość może być lepsza!

Dlaczego wycinamy Bory Tucholskie?

Piękne, wręcz magiczne Bory Tucholskie to przede wszystkim wspaniałe, majestatyczne sosny. Ogółem lasy zajmują aż 83 % powierzchni tego wielkiego Parku Narodowego. Są tam jednak także niezwykle czyste jeziora, niesamowite łąki, cudowna roślinność. Niestety, ludzie coraz chętniej i odważniej ingerują w istnienie Borów i wkrótce drzew będzie coraz mniej i mniej. 

Bory Tucholskie tracą coraz większe połacie drzew. Mimo klęsk żywiołowych, jakie spotkały je w ciągu ostatnich lat ( te niedawne największe to m.in trąby powietrzne i huragany z lat 2012 i 2017 ), ludzie nie dają im spokoju i nadaj wycinają ogromne ilości pięknych, zdrowych sosen. Dlaczego? “Bo tak zostało zaplanowane”, “Bo taka jest polityka”, “Bo to nie są tylko naturalne lasy”. Tak tłumaczą leśnicy. 

Chociaż w ciągu tylko jednej nocy! nawałnica w 2017 roku zniszczyła aż około 120 tysięcy hektarów lasów, nie przeszkadza to leśnikom wycinać kolejne ogromne ilości drzew w ostatnich latach. Dlaczego? Pytani w większości nie chcą wypowiadać się pod nazwiskiem, ale  mówią to samo “takie były od dawna plany”. Dlaczego te plany nie zmieniły się po nawałnicach? Po tym pytaniu nabierają wody w usta. Tak ma być i koniec. Piękne, zdrowe drzewa idą pod przysłowiowy topór.

Dlaczego? W wypowiedzi dla “Nowego Świecia” Paulina Schweda z Nadleślicwa Osie także mówi o planach. “Lasy Państwowe realizują Plan Urządzania Lasu sporządzany przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej – Plan ten tworzony jest co 10 lat. Mieszkańcy podczas przygotowań mogą wnosić do niego swoje uwagi. W Planie Urządzenia Lasu zawarta jest ilość m3 planowanych do pozyskania w danym 10-leciu.  Czas wykonywanych zabiegów uzależniony jest nie tylko od wieku, ale także stanu sanitarnego drzewostanu, potrzeby wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Średnio drzewa osiągają wiek rębności mając około 80 – 100 lat”. Leśnicy mówią, że starają się oszczędzać drzewa lęgowe, jednak mieszkańcy mówią, iż często widzą ścięte pale z dziuplami, gniazdami… Chociaż powtarzają, że ludzie mają prawo wnosić swoje uwagi, to okazuje się, że nie są one brane na serio.

Marianna, mieszkanka okolic Czerska, miejscowości w sercu Borów Tucholskich, nie może opanować łez. “Mój ojciec też wycinał drzewa. Ale ile? Tyle, żeby starczyło nam i sąsiadom na palenie i wyżycie. Niewiele. Płacili mu za to. To było dawno, w latach 90-tych. Zaraz sadziło się nowe drzewka. A teraz? Tną bez opamiętania i nie widzę sadzonek! Coś strasznego. Po trąbach powietrznych jeszcze sadzili. Wolontariusze, ludzie dobrej woli. A teraz przyszły wycinki. Mam wrażenie, że tną, jak leci. I nie sadzą nic. Nic! Zostają puste, gołe miejsca, coś okropnego. Płakać się chce. Co z tym drewnem robią, ja nie wiem. Gdzieś sprzedają na pewno. Ale gdzie, komu? Nikt z nas nie wie, chociaż w naszych tartakach pracy nie brakuje, fakt. My zarabiamy od lat na agroturystyce. Ojciec od 4 lat nie żyje. Co gorsza, giną też rośliny, grzybnie. Ludzie, którzy żyli ze zbierania jagód, grzybów, a tacy są, proszę mi wierzyć, zaczną chyba żebrać. Powoli przestajemy też zarabiać na turystach, bo kto przyjedzie na pusty, suchy plac z wyciętymi drzewami? Ale najbardziej żal przyrody”.

O grzyby, jagody, inne rośliny, ale i zwierzęta martwi się także pani Teresa, która co lato przyjeżdża do Tlenia, popularnej turystycznej miejscowości w Borach. “Gdy przejeżdżam przez różne wsie widzę, że co roku lasów jest mniej. To koszmarny widok. Co ze zwierzętami? Co z przepiękną roślinnością tych lasów? Bory Tucholskie to przecież nie tylko drzewa, ale bez nich ginie fauna i flora. Człowiek sam sobie gotuje koszmarny los. Kim jesteśmy bez przyrody? Co zostawimy naszym dzieciom, wnukom?” pyta retorycznie letniczka. 

Zamiast chronić Naszą Planetę, wciąż Ją niszczymy. Wycinamy drzewa, które dają nam życie, dzięki którym mamy czym oddychać. Powinniśmy je sadzić, otaczać się nimi, a nie je zabijać. Drzewa nie tylko dają nam życiodajny tlen, ale także są cieniem w upalne dni, działają niczym gigantyczny, zdrowy klimatyzator, gdy powietrze jest zbyt upalne. Co więcej, drzewa absorbują wodę oddając ją następnie pod postacią pary! Doskonale wpływają na klimat, ale także wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, pochłaniają toksyczne substancje, oczyszczają atmosferę. Ludzie żyjący w lasach i blisko nich są o wiele zdrowsi, mają także lepsze samopoczucie. Ich zieleń chroni nasze oczy, łagodzi stres i daje energię. Poprawiają również stan ziemi, zapobiegają erozjom, osuwiskom, a górach – lawinom. Co więcej, zatrzymują negatywne skutki efektu cieplarnianego, poprawiają klimat. Podobno mają wpływ nie tylko na zdrowie, ale i urodę! Trudno przecenić ich wpływ na środowisko i na nas, ludzi. Dlaczego więc z taką lekkością pozbywamy się ich? Nie róbmy tego!

Co może zrobić każdy, każda z nas?

Dowiadujmy się, czytajmy jak najwięcej! Protestujmy przeciwko bezsensownym wycinkom, takim jak tym, w Borach Tucholskich. Zamiast wycinać, sadźmy drzewa! 

https://onosemina.wordpress.com/przekaz-darowizne/

To tylko niektóre z ważnych rzeczy, jakie możesz zrobić dla Matki Ziemi. Jednak małymi kroczkami do przodu i nasza przyszłość może być lepsza!

Jesteś firmą? Zostań naszym partnerem i pochwal się swoim etycznym podejściem.

Możesz tak jak wiele nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska firm zachęcać swoich klientów “za każde zamówienie przekazujemy % na sadzenie drzew“ i podać link do nas.

To jest firma na medal🥇

onoSemina.org posadz drzewo

Pobierz katalog i zainspiruj innych – https://drive.google.com/file/d/1RAEzuydxvNvoaAakR1pcEAzbU1Irs6d4/view?fbclid=IwAR1KHPuH6t9RiD88A5HCScVlhm7uduDyZwkvvPuYMqQwJ2helJu5jLwU-qU

Chrońmy naszą planetę!

Każdy z nas może zrobić coś niezwykłego dla Świata. Jesteśmy z Nim jednością, jesteśmy Jego częścią. Może Ci się wydawać, że Twoje czyny niewiele zmienią, nie masz wpływu na rzeczywistość ludzkości, lecz to nieprawda! Chociaż być może myślisz, iż to, co robisz nie ma znaczenia dla Wszechświata, to jest to bardzo błędny pogląd. Każdy, nawet najdrobniejszy gest jest istotny. Działajmy razem, a dzięki temu życie nasze i naszych dzieci, wnuków będzie lepsze, czystsze, bezpieczniejsze.

Matka Ziemia daje nam życie, pożywienie, powietrze, wodę. Dlaczego więc traktujemy Ją z tak wielkim brakiem szacunku?
Nie segregujemy śmieci, nie dbamy o ilość zużytej wody czy prądu. Tymczasem nie chodzi tu tylko o kwestie ekonomiczne, ale i, a może przede wszystkim, o dobro naszej Ziemi i nas wszystkich. Co możemy zrobić, by było lepiej nam wszystkim?

Oszczędzaj! Wodę, ciepło, prąd. To przyniesie nie tylko korzyść w formie niższych rachunków, ale i przyczyni się do dobra Naszej Planety. Oszczędzać trzeba też żywność, której nadmiar wciąż ląduje w śmietnikach, a przecież jest to ogromna strata! Nasza Planeta nie ma nieograniczonych możliwości, dlatego trzeba dbać o każdy dar, jaki od Niej przyjmujemy.

Gdy kupujesz ubrania, sprzęt AGD, elektronikę, czy chociażby takie drobiazgi jak długopisy staraj się wybierać takie rzeczy, które będą z Tobą jak najdłużej. Nie nadużywajmy dobroci Ziemi. każdy kawałek plastiku, każdy dodatkowy śmieć jest dla niej ogromnym obciążeniem. Gdy tylko się da, warto kupować np.ubrania ze sklepów typu second hand. Nie tylko nie obciążasz Planety, ale i masz szansę znaleźć coś wyjątkowego w bardzo niskich cenach!

Chodź, jeździj rowerem, używaj transportu publicznego. W ten sposób pomagasz i sobie, swojemu zdrowiu, jak i Ziemi. Ruch to zdrowie dla Ciebie, a każdy kilometr bez samochodu to plus dla ekologii. Przy dzisiejszych cenach paliw to tym bardziej wskazane!

Nie wyrzucaj – naprawiaj. Jeśli tylko się da. Po co kolejny odkurzacz, komórka czy laptop jeśli można naprawić stare? Posłuży to i Twojemu portfelowi i Ziemi.

Staraj się zużywać jak najmniej plastiku. Zamiast toreb jednorazowych z tego materiału, wybieraj np.lniane. Zapomnij o jednorazówkach z supermarketów! Staraj się też nie kupować wody, pij tę z kranu. Jest bezpieczna, przebadana i zdrowa. A do pracy, szkoły czy na wycieczkę bierz bidony, a nie jednorazowe butelki. 

Podobnie z papierem. Nie drukuj maili, dokumentów, które tego nie wymagają. Mamy coraz mniej lasów, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Oszczędzaj drzewa, które dają nam tlen, a więc i życie. Protestuj, jak możesz, przeciwko niewłaściwym i niepotrzebnym wycinkom lasów, podpisuj mądre petycje. To naprawdę może coś zmienić! 

Patrz na składniki produktów, jakie kupujesz. Czy są w pełni ekologiczne? Nietestowane na zwierzętach? Możesz również spróbować robić je na własną rękę lub kupować od osób, które to robią. 

Posadź drzewo! nie musisz, jeśli nie masz gdzie lub jak zrobić tego samodzielnie. Zrób to z naszą pomocą! https://onosemina.wordpress.com/przekaz-darowizne/

To tylko niektóre z ważnych rzeczy, jakie możesz zrobić dla Matki Ziemi. Jednak małymi kroczkami do przodu i nasza przyszłość może być lepsza!

Jesteś firmą? Zostań naszym partnerem i pochwal się swoim etycznym podejściem.

Możesz tak jak wiele nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska firm zachęcać swoich klientów “za każde zamówienie przekazujemy % na sadzenie drzew“ i podać link do nas.

To jest firma na medal🥇

onoSemina.org posadz drzewo

Pobierz katalog i zainspiruj innych – https://drive.google.com/file/d/1RAEzuydxvNvoaAakR1pcEAzbU1Irs6d4/view?fbclid=IwAR1KHPuH6t9RiD88A5HCScVlhm7uduDyZwkvvPuYMqQwJ2helJu5jLwU-qU

Maria Bucardi onoSemina, plant, trees, protect environment, help planet, ecology

Jedna zużyta ryza papieru niczego nie zmieni?

pomyślało około 7 miliardów ludzi na Ziemi…

i tym sposobem dotarliśmy do tego miejsca.

Czy Tobie również wydaje się, że Twoje działanie nie ma znaczenia,

ponieważ jesteś jedną osobą, a świat jest wielki?

Tak myśli większość ludzi na Ziemi, ale gdy po kolei, jedni za drugimi będziemy zmieniać takie podejście, to za jakiś czas ponad 7 miliardów ludzi pomyśli „moje jedno posadzone drzewo zmienia wszystko!“

Tak, oczywiście są osoby, które nigdy się nie zmienią, dajmy im spać dalej.

Ale Ty możesz być tą osobą, która przyczynia się do tworzenia życia i dobra na planecie.

To za Tobą pójdą inni, to Twoja inspiracja ich poruszy, tak działać i myśleć będą przyszłe pokolenia.

To może być spadek jaki podarujesz światu.

onoSemina.org sadzimy drzewa

Kupujesz książkę?

Używasz papier?

Drukujesz?

Posadź drzewo!

Jesteś firmą? Zostań naszym partnerem i pochwal się swoim etycznym podejściem.

Możesz tak jak wiele nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska firm zachęcać swoich klientów “za każde zamówienie przekazujemy % na sadzenie drzew“ i podać link do nas.

Darowizny na konto w wybranej walucie

Właściciel konta: Verein onoSemina

tytuł wpłaty: darowizna

IBAN BE69 9670 5218 7578

SWIFT/BIC TRWIBEB1XXX

adres, który należy wpisać w banku, jeśli wymagany:

TransferWise Europe SA Avenue Marnix 13-17 Brussels 1000 Belgium