Dlaczego wycinamy Bory Tucholskie?

Piękne, wręcz magiczne Bory Tucholskie to przede wszystkim wspaniałe, majestatyczne sosny. Ogółem lasy zajmują aż 83 % powierzchni tego wielkiego Parku Narodowego. Są tam jednak także niezwykle czyste jeziora, niesamowite łąki, cudowna roślinność. Niestety, ludzie coraz chętniej i odważniej ingerują w istnienie Borów i wkrótce drzew będzie coraz mniej i mniej. 

Bory Tucholskie tracą coraz większe połacie drzew. Mimo klęsk żywiołowych, jakie spotkały je w ciągu ostatnich lat ( te niedawne największe to m.in trąby powietrzne i huragany z lat 2012 i 2017 ), ludzie nie dają im spokoju i nadaj wycinają ogromne ilości pięknych, zdrowych sosen. Dlaczego? “Bo tak zostało zaplanowane”, “Bo taka jest polityka”, “Bo to nie są tylko naturalne lasy”. Tak tłumaczą leśnicy. 

Chociaż w ciągu tylko jednej nocy! nawałnica w 2017 roku zniszczyła aż około 120 tysięcy hektarów lasów, nie przeszkadza to leśnikom wycinać kolejne ogromne ilości drzew w ostatnich latach. Dlaczego? Pytani w większości nie chcą wypowiadać się pod nazwiskiem, ale  mówią to samo “takie były od dawna plany”. Dlaczego te plany nie zmieniły się po nawałnicach? Po tym pytaniu nabierają wody w usta. Tak ma być i koniec. Piękne, zdrowe drzewa idą pod przysłowiowy topór.

Dlaczego? W wypowiedzi dla “Nowego Świecia” Paulina Schweda z Nadleślicwa Osie także mówi o planach. “Lasy Państwowe realizują Plan Urządzania Lasu sporządzany przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej – Plan ten tworzony jest co 10 lat. Mieszkańcy podczas przygotowań mogą wnosić do niego swoje uwagi. W Planie Urządzenia Lasu zawarta jest ilość m3 planowanych do pozyskania w danym 10-leciu.  Czas wykonywanych zabiegów uzależniony jest nie tylko od wieku, ale także stanu sanitarnego drzewostanu, potrzeby wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Średnio drzewa osiągają wiek rębności mając około 80 – 100 lat”. Leśnicy mówią, że starają się oszczędzać drzewa lęgowe, jednak mieszkańcy mówią, iż często widzą ścięte pale z dziuplami, gniazdami… Chociaż powtarzają, że ludzie mają prawo wnosić swoje uwagi, to okazuje się, że nie są one brane na serio.

Marianna, mieszkanka okolic Czerska, miejscowości w sercu Borów Tucholskich, nie może opanować łez. “Mój ojciec też wycinał drzewa. Ale ile? Tyle, żeby starczyło nam i sąsiadom na palenie i wyżycie. Niewiele. Płacili mu za to. To było dawno, w latach 90-tych. Zaraz sadziło się nowe drzewka. A teraz? Tną bez opamiętania i nie widzę sadzonek! Coś strasznego. Po trąbach powietrznych jeszcze sadzili. Wolontariusze, ludzie dobrej woli. A teraz przyszły wycinki. Mam wrażenie, że tną, jak leci. I nie sadzą nic. Nic! Zostają puste, gołe miejsca, coś okropnego. Płakać się chce. Co z tym drewnem robią, ja nie wiem. Gdzieś sprzedają na pewno. Ale gdzie, komu? Nikt z nas nie wie, chociaż w naszych tartakach pracy nie brakuje, fakt. My zarabiamy od lat na agroturystyce. Ojciec od 4 lat nie żyje. Co gorsza, giną też rośliny, grzybnie. Ludzie, którzy żyli ze zbierania jagód, grzybów, a tacy są, proszę mi wierzyć, zaczną chyba żebrać. Powoli przestajemy też zarabiać na turystach, bo kto przyjedzie na pusty, suchy plac z wyciętymi drzewami? Ale najbardziej żal przyrody”.

O grzyby, jagody, inne rośliny, ale i zwierzęta martwi się także pani Teresa, która co lato przyjeżdża do Tlenia, popularnej turystycznej miejscowości w Borach. “Gdy przejeżdżam przez różne wsie widzę, że co roku lasów jest mniej. To koszmarny widok. Co ze zwierzętami? Co z przepiękną roślinnością tych lasów? Bory Tucholskie to przecież nie tylko drzewa, ale bez nich ginie fauna i flora. Człowiek sam sobie gotuje koszmarny los. Kim jesteśmy bez przyrody? Co zostawimy naszym dzieciom, wnukom?” pyta retorycznie letniczka. 

Zamiast chronić Naszą Planetę, wciąż Ją niszczymy. Wycinamy drzewa, które dają nam życie, dzięki którym mamy czym oddychać. Powinniśmy je sadzić, otaczać się nimi, a nie je zabijać. Drzewa nie tylko dają nam życiodajny tlen, ale także są cieniem w upalne dni, działają niczym gigantyczny, zdrowy klimatyzator, gdy powietrze jest zbyt upalne. Co więcej, drzewa absorbują wodę oddając ją następnie pod postacią pary! Doskonale wpływają na klimat, ale także wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, pochłaniają toksyczne substancje, oczyszczają atmosferę. Ludzie żyjący w lasach i blisko nich są o wiele zdrowsi, mają także lepsze samopoczucie. Ich zieleń chroni nasze oczy, łagodzi stres i daje energię. Poprawiają również stan ziemi, zapobiegają erozjom, osuwiskom, a górach – lawinom. Co więcej, zatrzymują negatywne skutki efektu cieplarnianego, poprawiają klimat. Podobno mają wpływ nie tylko na zdrowie, ale i urodę! Trudno przecenić ich wpływ na środowisko i na nas, ludzi. Dlaczego więc z taką lekkością pozbywamy się ich? Nie róbmy tego!

Co może zrobić każdy, każda z nas?

Dowiadujmy się, czytajmy jak najwięcej! Protestujmy przeciwko bezsensownym wycinkom, takim jak tym, w Borach Tucholskich. Zamiast wycinać, sadźmy drzewa! 

https://onosemina.wordpress.com/przekaz-darowizne/

To tylko niektóre z ważnych rzeczy, jakie możesz zrobić dla Matki Ziemi. Jednak małymi kroczkami do przodu i nasza przyszłość może być lepsza!

Jesteś firmą? Zostań naszym partnerem i pochwal się swoim etycznym podejściem.

Możesz tak jak wiele nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska firm zachęcać swoich klientów “za każde zamówienie przekazujemy % na sadzenie drzew“ i podać link do nas.

To jest firma na medal🥇

onoSemina.org posadz drzewo

Pobierz katalog i zainspiruj innych – https://drive.google.com/file/d/1RAEzuydxvNvoaAakR1pcEAzbU1Irs6d4/view?fbclid=IwAR1KHPuH6t9RiD88A5HCScVlhm7uduDyZwkvvPuYMqQwJ2helJu5jLwU-qU

Chrońmy naszą planetę!

Każdy z nas może zrobić coś niezwykłego dla Świata. Jesteśmy z Nim jednością, jesteśmy Jego częścią. Może Ci się wydawać, że Twoje czyny niewiele zmienią, nie masz wpływu na rzeczywistość ludzkości, lecz to nieprawda! Chociaż być może myślisz, iż to, co robisz nie ma znaczenia dla Wszechświata, to jest to bardzo błędny pogląd. Każdy, nawet najdrobniejszy gest jest istotny. Działajmy razem, a dzięki temu życie nasze i naszych dzieci, wnuków będzie lepsze, czystsze, bezpieczniejsze.

Matka Ziemia daje nam życie, pożywienie, powietrze, wodę. Dlaczego więc traktujemy Ją z tak wielkim brakiem szacunku?
Nie segregujemy śmieci, nie dbamy o ilość zużytej wody czy prądu. Tymczasem nie chodzi tu tylko o kwestie ekonomiczne, ale i, a może przede wszystkim, o dobro naszej Ziemi i nas wszystkich. Co możemy zrobić, by było lepiej nam wszystkim?

Oszczędzaj! Wodę, ciepło, prąd. To przyniesie nie tylko korzyść w formie niższych rachunków, ale i przyczyni się do dobra Naszej Planety. Oszczędzać trzeba też żywność, której nadmiar wciąż ląduje w śmietnikach, a przecież jest to ogromna strata! Nasza Planeta nie ma nieograniczonych możliwości, dlatego trzeba dbać o każdy dar, jaki od Niej przyjmujemy.

Gdy kupujesz ubrania, sprzęt AGD, elektronikę, czy chociażby takie drobiazgi jak długopisy staraj się wybierać takie rzeczy, które będą z Tobą jak najdłużej. Nie nadużywajmy dobroci Ziemi. każdy kawałek plastiku, każdy dodatkowy śmieć jest dla niej ogromnym obciążeniem. Gdy tylko się da, warto kupować np.ubrania ze sklepów typu second hand. Nie tylko nie obciążasz Planety, ale i masz szansę znaleźć coś wyjątkowego w bardzo niskich cenach!

Chodź, jeździj rowerem, używaj transportu publicznego. W ten sposób pomagasz i sobie, swojemu zdrowiu, jak i Ziemi. Ruch to zdrowie dla Ciebie, a każdy kilometr bez samochodu to plus dla ekologii. Przy dzisiejszych cenach paliw to tym bardziej wskazane!

Nie wyrzucaj – naprawiaj. Jeśli tylko się da. Po co kolejny odkurzacz, komórka czy laptop jeśli można naprawić stare? Posłuży to i Twojemu portfelowi i Ziemi.

Staraj się zużywać jak najmniej plastiku. Zamiast toreb jednorazowych z tego materiału, wybieraj np.lniane. Zapomnij o jednorazówkach z supermarketów! Staraj się też nie kupować wody, pij tę z kranu. Jest bezpieczna, przebadana i zdrowa. A do pracy, szkoły czy na wycieczkę bierz bidony, a nie jednorazowe butelki. 

Podobnie z papierem. Nie drukuj maili, dokumentów, które tego nie wymagają. Mamy coraz mniej lasów, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Oszczędzaj drzewa, które dają nam tlen, a więc i życie. Protestuj, jak możesz, przeciwko niewłaściwym i niepotrzebnym wycinkom lasów, podpisuj mądre petycje. To naprawdę może coś zmienić! 

Patrz na składniki produktów, jakie kupujesz. Czy są w pełni ekologiczne? Nietestowane na zwierzętach? Możesz również spróbować robić je na własną rękę lub kupować od osób, które to robią. 

Posadź drzewo! nie musisz, jeśli nie masz gdzie lub jak zrobić tego samodzielnie. Zrób to z naszą pomocą! https://onosemina.wordpress.com/przekaz-darowizne/

To tylko niektóre z ważnych rzeczy, jakie możesz zrobić dla Matki Ziemi. Jednak małymi kroczkami do przodu i nasza przyszłość może być lepsza!

Jesteś firmą? Zostań naszym partnerem i pochwal się swoim etycznym podejściem.

Możesz tak jak wiele nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska firm zachęcać swoich klientów “za każde zamówienie przekazujemy % na sadzenie drzew“ i podać link do nas.

To jest firma na medal🥇

onoSemina.org posadz drzewo

Pobierz katalog i zainspiruj innych – https://drive.google.com/file/d/1RAEzuydxvNvoaAakR1pcEAzbU1Irs6d4/view?fbclid=IwAR1KHPuH6t9RiD88A5HCScVlhm7uduDyZwkvvPuYMqQwJ2helJu5jLwU-qU

Maria Bucardi onoSemina, plant, trees, protect environment, help planet, ecology

Jedna zużyta ryza papieru niczego nie zmieni?

pomyślało około 7 miliardów ludzi na Ziemi…

i tym sposobem dotarliśmy do tego miejsca.

Czy Tobie również wydaje się, że Twoje działanie nie ma znaczenia,

ponieważ jesteś jedną osobą, a świat jest wielki?

Tak myśli większość ludzi na Ziemi, ale gdy po kolei, jedni za drugimi będziemy zmieniać takie podejście, to za jakiś czas ponad 7 miliardów ludzi pomyśli „moje jedno posadzone drzewo zmienia wszystko!“

Tak, oczywiście są osoby, które nigdy się nie zmienią, dajmy im spać dalej.

Ale Ty możesz być tą osobą, która przyczynia się do tworzenia życia i dobra na planecie.

To za Tobą pójdą inni, to Twoja inspiracja ich poruszy, tak działać i myśleć będą przyszłe pokolenia.

To może być spadek jaki podarujesz światu.

onoSemina.org sadzimy drzewa

Kupujesz książkę?

Używasz papier?

Drukujesz?

Posadź drzewo!

Jesteś firmą? Zostań naszym partnerem i pochwal się swoim etycznym podejściem.

Możesz tak jak wiele nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska firm zachęcać swoich klientów “za każde zamówienie przekazujemy % na sadzenie drzew“ i podać link do nas.

Darowizny na konto w wybranej walucie

Właściciel konta: Verein onoSemina

tytuł wpłaty: darowizna

IBAN BE69 9670 5218 7578

SWIFT/BIC TRWIBEB1XXX

adres, który należy wpisać w banku, jeśli wymagany:

TransferWise Europe SA Avenue Marnix 13-17 Brussels 1000 Belgium